Menu Close

BİR BAŞKA FİNAL

Asya Spor

2002 yılında hiç kimsenin aklına gelmeyecek iki ülkenin futbol takımları, Hollanda’lı iki ajans firmasının aklına geldi. O sene yani 2002’de Hollanda Dünya Kupası’na katılamamış ve kendilerince bir eğlence çıkarmak isteyen Hollanda’lı iki ajans sahibi FIFA dünya ülkeleri sıralamasındaki son iki ülkenin takımlarının karşılaşacağı bir organizasyon düzenlemeye karar vermişler.

Bu organizasyona konu olan ülkeler Bhutan ve Montserrat. Bhutan; Çin ve Hindistan’a komşu olan bir ülke. Montserrat ise Kuzey Amerika’da Antiller bölgesinde Birleşik Krallığa bağlı bir ada ülkesi. O maça kadar resmi müsabakalarda hiç galip gelememiş iki takımın karşılaşması oldukça dikkat çekiyordu.

Daha önce birbiri hakkında hiçbir şey bilmeyen iki ülkenin mücadelesi organize edilirken, organizasyon firması oldukça zorlandı. Öyle ki sahiplerden biri Bhutan takımının 4 hafta antrenörlüğünü üstlendi. Maç, dünya ve ülkelerin gündemini oldukça meşgul ediyor, galibiyet yeminleri ediliyor ve iki takım da rakiplerini mağlup edeceklerinden emin bir tavır sergiliyordu. Dünya Kupası finaliyle aynı gün oynanan maçı 15.000 kişi yerinden takip etti. Bhutan, Montserrat’ı 4-0 mağlup etti ve ilk galibiyetini aldı. Goller 4, 67, 78. Dakikalarda Dorji, 76. Dakikada Chhetri’den geldi. FIFA, bu maçı dostluk maçı statüsünde kabul etti ve sıralamaya dahil etti. Galibiyet sonrasında 2 sıra yükselen Bhutan, ülke futbol tarihi açısından büyük bir başarı elde etmiş oldu.

Bu maçın öyküsü beyaz perdeye de taşındı. The Other Finals adlı belgesel filmi, bu maçın hikayesini anlatıyor. Keyifli anların yaşandığı belgeseli ilgisine öneriyoruz…

HABERLER

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Metropol Digital