Menu Close

EMEKLİ FORMA KÜLTÜRÜ

Asya Spor

Spor kulüpleri kendi takımlarında oynanan müthiş performansların karşılığı olarak, oyuncusunu onurlandırmak için giydiği forma numarasını başka bir oyuncuya vermiyor, yani emekli ediyor. Bu geleneğin başlangıcı Amerika. Basketbol kulüpleri tadı damakta bırakan performansları ve oyuncuları sürekli hatırlamak üzere oyuncu isim ve numaralarını basketbol salonlarına asarak onurlandırıyordu. Bu geleneğin en özel isimleri Michael Jordan, Kareem Abdul Jabbar ve Kobe Bryant.

Futbolda ise bu kültürü en çok benimseyen ülke İtalya. En başta hatırlanmak üzere Napoli, kendisine 2 lig 1 Avrupa Şampiyonluğu kazandıran unutulmaz efsanesi Maradona’nın 10 numaralı formasını emekli etti ve vefatını anmak için Avrupa Ligi’ndeki Rijeka müsabakasında takımca anmak üzere 10 numaralı Maradona yazan formaları giydiler.

Bunun yanı sıra Milan’da Baresi (6) ve Maldini (3), Brescia’da Baggio (10), Inter’de Giacinto Facchetti (3), Roma’dan Nascimento Aldair (6), Chelsea’da Emile Zola (25), Ajax’ta Johan Cruyff (14), Honved’de Ferenc (10) Puskas, Cosmos takımında Pele (10) gibi isimleri zikredebiliriz.

Unutulmaz performansların dışında aktif futbol hayatları devam ederken vefat eden futbolculara taraftarların özel ilgi ve hatıralarını yaşatma isteklerinin ön plana çıktığı bazı emekli formalar da var. Bunlardan yakın zamanda olanı Fiorentina’da geçirdiği kaza sonucu vefat eden Astori (13) idi. Bir başka örnek Atalanta forması giyen 22 yaşındaki Federico Pisani, geçirdiği kaza sonrası vefat etti. Kulüp bunun üzerine 14 numaralı formayı emekliye ayırdı. Aynı şekilde Brescia, Vittorio Mero’nun 13 numaralı formasını, Manchester City maç esnasında yaşamını yitiren oyuncusu Marc Vivien Foe’nin 23 numaralı formasını emekliye ayırmış durumda.

Farklı bir yaklaşım olarak bazı futbol kulüpleri taraftarının desteğini sürekli yanlarında hissettiklerini göstermek için 12 numaralı formalarını kullanmazlar. Bu da bir nevi emekliye ayırma, taraftarın giydiği forma olarak kabul edilir. Buna örnek olarak Fenerbahçe, Portsmouth gibi kulüpler gösterilebilir.

HABERLER

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Metropol Digital