Menu Close

Etekli Pele

Asya Spor

Marta, 19 Şubat 1986 doğumlu Brezilya’lı forvet oyuncusudur. Kariyerine Rio de Janeiro kulübünde başladı ve şu anda Orlando Pride kulübünde kariyerine devam etmektedir.

Marta henüz 14 yaşındayken ünlü teknik direktör Helena Pacheco tarafından keşfedildi. 14 yaşına kadar Rio de Janeiro kulübünde kendini geliştirmesi için top koşturdu. Aynı zamanda kulüp tesislerinde yaşayan Marta, kendini bir adım sonrasına hazırlıyordu. Vasco de Gama formasıyla profesyonel kariyerine başlayan Marta, büyük adımını Avrupa’ya giderek atacaktı.

2004 yılında 18 yaşında iken İsveç’in Umea IK takımı Marta’ya talip oldu. Avrupa’nın önemli kadın futbol takımlarından olan Umea IK, Marta ile geçirdiği 5 senede 4 Lig Şampiyonluğu ve bir de Şampiyonlar Ligi Şampiyonluğu elde etti. Forvet olarak olağanüstü skorerliği olan bir oyuncu olmasının yanında oyun içi katkısı göz önünde bulundurularak 2006, 2007, 2008, 2009 ve 2010 yıllarında En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’ne layık görüldü. Bu ödülün Ballon d’Or ödülüne çevrilmesinin ardından ilk ödülün sahibi yine Marta olmuştu.

İsveç kariyerinin ardından Amerika’ya Los Angeles Sol’a transfer oldu.  Burada hem Lig Şampiyonluğu kazanıp hem de gol kraliçesi oldu. Sezon bitiminde kendi isteğiyle 3 aylığına Santos’a kiralandı ve burada Santos’un hem Brezilya Kupası’nı hem de Libertadores kupasını kazanmasında büyük rol oynadı.

Geri döndüğünde Sol, ligden çekilme kararı aldı. Bunun ardından FC Gold Pride takımı Marta ile ilgilendi ve kadrolarına kattılar. Marta, 24 maçta 19 gollük performansla yine gol kraliçesi oldu ve 2 yıl üst üste MVP (en iyi oyuncu) seçildi.

Sonrasında sırasıyla Western New York Flash, Treysö, Rosengard gibi takımlarda unutulmaz performanslar sergileyen futbolcu 2017 yılından itibaren Amerika’nın Orlando Pride takımında futbol hayatına devam etmektedir.

Brezilya Milli Takımı için 2003 yılından beri mücadele veren Marta bu süreçte 160’ı aşkın maça çıkıp 112 gol kaydetmiştir. Brezilyalı futbolseverlerin  ‘Etekli Pele’ olarak andığı efsane futbolcu aynı zamanda Brezilya’nın Milli Stadı olan Maracana’da ayak izi bulunan tek kadın futbolcudur. 5 ayrı dünya kupası oynayan Marta, bu turnuvaların hepsinde gol atmayı başaran tek kadın futbolcudur. Milli takım kariyerinde ise kupa olarak dünya ve olimpiyat şampiyonluklarını 3 kez finalde kaybeden Marta’lı Brezilya, Amerika Kıtası’ndaki turnuvalarda 2 kez şampiyonluk elde etmiştir.

HABERLER

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Metropol Digital