Menu Close

ilk penaltı kimin aklına geldi?

Asya Spor

1860’lı yıllarda futbolda kuraldışı durumları cezalandırmak için bir kurallar bütünü yoktu. 1972’de topa elle oynandığında endirekt serbest vuruş ceza olarak getirildi. Sonrasında bu kural ve diğer ihlalleri kapsayacak şekilde genişletildi.

Bu serbest vuruş şeklinin, kesin gol olacak topu engellediğinde yeterli bir ceza şekli olmadığı fikri ağır basmaya başlamış, gol olacak topun elle engellenmesi halinde takıma bir gol yazılacağı kural konulmuştur. Bu kural çok sürmeden bir sene içerisinde kaldırılmıştır.

Penaltı atışının bulunması noktasında bazı olaylar etken olmuştur. Bu olaylardan biri 20 Aralık 1890’da, East Stirlingshire ile Heart of Midlothian arasındaki İskoç Kupası çeyrek finalinde Jimmy Adams topu kale direğinin altından dışarı atması diğeri ise 14 Şubat 1891’de FA Cup çeyrek finalinde bir Notts County oyuncusu Stoke City’ye karşı el ile bir gol atması olmuştur.

Bu olaylar henüz yaşanmamışken 1890 yılında Kuzey İrlandalı kaleci ve iş adamı William McCrum İrlanda Futbol Federasyonu penaltı vuruşu fikrini Uluslararası Futbol Birliği Kurulu’nun 1890 toplantısında sunmuştur ve karar 1891’deki bir sonraki toplantıya ertelenmiştir. Uzun tartışmalardan sonra uluslararası futbol birliği kurulu bu penaltı kuralını 2 Haziran 1891’de onaylamıştır.

Kabul gören penaltı şu şekildeydi: eğer herhangi bir oyuncu kendi kale çizgisinden 11 metre içinde bir rakip oyuncuya kasten çelme takar, onu tutar veya kasıtlı olarak topa elle dokunursa hakem, itiraz üzerine karşı tarafa bir penaltı vuruşu atma hakkı verecektir.

Penaltı vuruşu top gol çizgisinden 11 metre uzakta olma koşuluyla herhangi bir noktadan kullanılabilecek, penaltıyı atan oyuncu ve rakip kaleci haricinde hiç kimse kale çizgisinin 5.5 metre yakınına gelemeyecek ve topun en az 5.5 metre gerisinde duracaktır. Vuruş yapıldığında top oyunda kabul edilecek kaçırılması durumunda oyun devam edecektir.

Dünyanın ilk penaltı vuruşu 1891’de Broomfield Park’ta Airdrieonians’a verilmiştir. İngiliz Futbol Ligi’ndeki ilk penaltı vuruşu ise Wolverhampton Wanderers’a 14 Eylül 1891’de Molineux Stadyumu’nda Accrington’a karşı oynadıkları maçta verilmiştir. Joseph Frederick Heath’ın kullandığı penaltı gol ile sonuçlanmış ve Wolverhampton Wanderers maçı 5-0 kazanmıştır.

HABERLER

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Metropol Digital