Menu Close

İLK SİYAHİ FUTBOLCU: ANDREW WATSON

Asya Spor

Günümüzden tam 147 yıl önce bir siyahi futbolcu İskoç Milli Formasını giyerek futbol dünyasına siyahiler adına adım attı. Arthur Wharton, ilk siyahi futbolcu olarak anılagelmiştir fakat çıkarılan belgeler gösteriyor ki Andrew Watson ondan yaklaşık 10 sene öncesinde hem kulüp düzeyinde hem milli takım düzeyinde futbol oynamıştır.

Andrew Watson, İskoç bir baba ve Guyana’lı bir annenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Sömürgeciliğin hat safhada olduğu zamanda çocuğunu İskoçya’ya gönderen baba Peter Miller, iyi bir öğrenim gördüğünden emin olduğu oğlunun bir anda futbolcu olmak istemesiyle sarsıldı. Aldığı eğitimin ardından müspet bir meslek sahibi olmasını istediği çocuğunu ikna edemedi ve Andrew Watson 1870’li yıllarda henüz 19 yaşındayken futbol kariyerine başladı. Maxwell takımıyla başladığı futbol kariyerine Parkgrove adlı takımla devam etti. Bu süreçte hem futbolculuk hem yöneticilik yaptı ve bu sayede aynı zamanda ilk siyahi futbol yöneticisi de olmuştu.

1880’de Glasgow ile Sheffield şehirlerinin müsabakasında tarafını Glasgow’dan yana kullandığı kayıtlarda yer almaktadır.

İlk olarak 1881 yılında olmak üzere toplamda 3 kez İskoçya Milli Takımı formasını giyerek tarihe geçmiştir. Bu zamana kadar bilinen tarihteki ilk siyahi oyuncu olma ünvanıyla ünlü Arthur Wharton’un kariyer başlangıcı ise 1882’dir.

HABERLER

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Metropol Digital