Menu Close

Kadın Futbolunun Gelişimi Üzerine 3 Başlıkta Özet

Asya Spor

Kadın futbolunun gelişimi, son yıllarda popülerlik kazanıyor.  Yerli ve yabancı basında adından sıkça söz ettiren kadın futbolunun bu büyümeye rağmen, karşısında hala birçok zorluk ve engel var.

Tarihsel Süreç

Kadınlar arasındaki ilk futbol maçının 1895 yılında, Kuzey Londra’da oynandığı biliniyor. The Bristh Ladies adlı kulübün oyuncuları ikiye ayrılarak Kuzey ve Güney adında iki ekip şeklinde maç yapmışlardır. Bu maçı 25.000 seyirci izlemiştir. I. Dünya Savaşı sırasında erkekler savaşta iken fabrikalarda işçi olarak çalışan kadınlar arasında futbol maçları oynanmaktaydı. 1917 Ağustos’unda The Munitionettes’ Cup olarak tanınan bir futbol turnuvası başlatıldı ve iki sezon boyunca bu turnuva düzenlendi. 1920 yılında Dick, Kerr’s Ladies FC ile bir Fransız kadın futbol takımı arasında oynanan maç, uluslararası anlamda oynanan ilk kadın futbol maçı olarak tarihe geçti fakat hemen akabinde 5 Aralık 1921’de İngiltere Futbol Federasyonu tarafından futbolun kadınlara göre bir spor olmadığı gerekçesiyle kendisine bağlı sahalarda kadınların futbol oynanmasını yasakladı.

Kadın Futbolu

10 Aralık 1921 günü 30’a yakın kadın futbol takımının katılımıyla gerçekleştirilen toplantı sonucunda, bağımsız bir Kadınlar Futbol Birliği (Ladies’ Football Association) kurulması kararı çıktı. Hemen akabindeki sene turnuva gerçekleştirildi. II. Dünya Savaşı öncesi ve sonrasında sekteye uğradı 1969’a gelindiğinde, Futbol Federasyonu’na bağlı olarak Kadınlar Futbol Birliği kuruldu. 1970-71 sezonunda ilk resmî kadın futbolu turnuvası olan FA Kadınlar Kupası düzelendi. 1969 yılında Avrupa Şampiyonası, 1970 yılında ise Dünya Kupası gayrı resmî olarak ilk kez düzenlendi. 1975’te AFC Kadınlar Asya Kupası, 1983’te OFC Kadınlar Uluslar Kupası, 1984’te Avrupa Şampiyonası, 1991’de ilk resmî FIFA Kadınlar Dünya Kupası, CONCACAF Kadınlar Şampiyonası ve Afrika Kadınlar Şampiyonası düzenlendi. İlk kez 1996 Yaz Olimpiyatları programında yer aldı.

Ülkemizde Kadın Futbolu ”Dostluk” ile Başladı

Türkiyede ilk yapılan kadın Futbol maçı

Türkiyede ilk yapılan kadın Futbol maçı

Ülkemizde ilk uluslararası kadın futbol maçı ise 22 Ağustos 1969’da “İtalya Kız Takımı” ile “Avrupa Karması Kız takımı” arasında oynanmıştır. Henüz ülkemizde resmi bir takımı olmamasına rağmen diğer ülkelerin milli kadın futbol maçlarını gerçekleştirmesi bizden daha önce kadınların futbol oynamalarının kabullenildiği sonucunu çıkarıyor. Uluslararası milli takımlar düzeyindeki bu maçın Türkiye’de oynanmasının nedeninin Avrupa Karması Takımı’nda oynayan bir Türk futbolcusu olmasından kaynaklandığı düşünülüyor. 1-1 sonuçlanan maçta, gollerden birini ise Türk futbolcu Afitap atmıştır.

Kadın Futbolu Gelişimi

Bu maçtan iki yıl sonra, 1971’de ilk kadın futbol takımı İstanbul’da Dostluk Spor adı altında kurulmuştur. İzmir temsilcisi Filiz Spor ise ikinci kadın futbol takımı olmuştur. Ülkemizde ilk olarak 1975’te düzenlenen kadınlar futbol turnuvasını Dostluk Spor şampiyon tamamlamıştır.

Kadın Futbolu İlgi Bekliyor

2023 yılında kadın futbol ligine baktığımızda en üst seviyede 2 gruptan toplam 19 takımın, bir alt ligde 13 takımın mücadele ettiğini görüyoruz. 48 yıllık maceranın sonunda kadın futbolu belirli aşamaları UEFA ve TFF sayesinde geçti fakat yine de bir şeyler eksik…

Kadın futbolunun karşılaştığı en büyük zorluklardan biri tanınma ve destek eksikliğidir. Birçok ülkede kadın futbolu, erkek futboluna göre daha önemsiz bir spor olarak görülüyor. Bu, kadın futbol takımlarının aldığı finansman ve medyada yer alma eksikliğine yansıyor. Sonuç olarak, kadın futbolcular genellikle ortalamanın altında tesisler ve ekipmanlarla ve erkek meslektaşlarına kıyasla daha düşük maaş almak zorunda bırakılıyor.

Türkiye milli kadın Futbolu

Kadın futbolunun karşı karşıya olduğu bir diğer sorun da ayrımcılık. Bazı ülkelerde kadın futbolu, kadınların oynaması için kabul edilebilir bile görülmemektedir. Bu da kadın futbolculara karşı hem saha içinde hem de saha dışında ayrımcılığa ve önyargıya yol açmaktadır.

Bu zorluklara rağmen kadın futbolu son yıllarda büyük mesafe kat etti. Birçok ülkede kadın futbol takımları daha fazla tanınmaya ve destek görmeye başladı. Bu, daha iyi tesis ve ekipmanın yanı sıra kadın futbolcular için daha iyi şartların oluşmasının önünü açtı diyebiliriz. Sonuç olarak spora, giderek daha fazla kadının ilgisi çekiliyor, takımların ve liglerin sayısında artış görülüyor.

Dünya Kadın Futbolu Gelişimi

2022 yılında erkekler de dahil olmak üzere en çok izlenen maç Kadınlar Şampiyonlar Ligi’nde Barcelona ile Wolfsburg arasında oynandı ve 91.648 seyirci karşılaşmayı tribünden takip etti.

Kadın futbolundaki en büyük gelişmelerden biri de Kadınlar Dünya Kupası’nın büyümesi oldu. Dört yılda bir düzenlenen bu turnuva popülaritesini ve prestijini artırmıştır. Fransa’da düzenlenen 2019 Kadınlar Dünya Kupası, 1 milyardan fazla izleyicinin maçları izlemesiyle tarihin en çok izlenen Kadınlar Dünya Kupası olmuştur.

Dünya Kadın Futbolu Gelişimi

2023 Kadınlar Dünya Kupası ise şimdiden bir öncekini geçecek potansiyele ulaştı. Avustralya ve Yeni Zelanda ortaklığında düzenlenecek olan Dünya Kupası, 10 Temmuz – 20 Ağustos 2023 tarihleri arasında yapılacak.

Ülkemizde de gelişimine devam eden kadın futbolu her geçen gün etki alanını artırıyor. Tribün grupları kadın futbol maçlarına ilgi duyarak tribünleri doldurmaya ve televizyon kanalları kadın futbol maçlarını yayınlamaya başladılar.

Son Söz

Futbolun daha geniş kitlelere ulaştırılması, gerek tribünlerde gerekse sahadaki cinsiyet ayrımının azaltılmasına yönelik çalışmalarını sürdüren Türkiye Futbol Federasyonu için kadın futbolu özel bir önem taşıyor. TFF Futbol Gelişim Direktörlüğü tarafından yürütülen eğitim ve tanıtım çalışmaları sonucunda kısa sürede kadın futbolunda önemli gelişmeler yaşandı. Ülkemizde de kısa sayılmayacak bir geçmişe sahip olmasına rağmen kadın futbolunun bilinirliği son yıllarda artmaya başladı. Bu noktada Türkiye Futbol Federasyonu, kulüplere verdiği desteğin yanı sıra kadın futbolu alanında antrenör eğitimine, sporcuların gelişimine yönelik pek çok çalışma yürütüyor. Dünyadaki kadın futbolu hakkındaki genel gelişmeler için   Wikipediada Kadın Futbolu sayfasını ziyaret edebilirsiniz

Asya Spor Kadın Futbolu

Zorluklara ve engellere rağmen büyümeye ve gelişmeye devam ediyor. Daha fazla kadın spora ilgi duyuyor ve artan ilgi ve destekle birlikte kadın futbolunun önünde parlak bir gelecek var. “Göremezsen, olamazsın” sözüyle ifade edildiği gibi, futbolu teşvik ederek ve destekleyerek yeni nesil yıldızlarına ilham verebiliriz. Ayrıca internet sitemizden Dünyanın En Başarılı 10 Kadın Futbolcusu yazımızda bu konu hakkında daha fazla bilgi edinmenizi sağlayabilir.

 

HABERLER

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Metropol Digital