Menu Close

Kadınlar Ballon d’Or İkinci Kez Alexia Putellas’a Verildi

Asya Spor

Barcelona’nın 28 yaşındaki ofansif orta saha oyuncusu geçtiğimiz senenin ardından bu sene de sergilediği performansla izleyenleri büyülemeyi başardı. Orta saha oyuncusu olmasına rağmen hem takımındaki hem de rakip forvet oyuncularından daha fazla gole katkısı olması bakımından değerini katlayan Putellas her geçen sene ivmesini yukarıya doğru çekmeyi başarıyor.

2021 yılında Ballon d’Or kazanırken Barcelona’da 26 gol 14 asistlik performans sergileyerek hem lig hem de şampiyonlar ligini şampiyonluğu elde etti. Bu başarılarına milli takımda da devam ederek kadınlarda en iyi futbolcu ödülüne layık görüldü.

2022 yılında da bu başarıyı tekrarlamaktan ziyade üstüne çıkmayı başaran Putellas, sezon boyunca 34 gol 18 asistlik performansıyla akıllarda iz bıraktı. Özellikle ayak hakimiyeti ve gollük şut yüzdesiyle takımına önemli avantaj sağlayan Putellas, orta sahadaki rolüyle de kendisine fazla önlem alınmasını engelliyor. Geçen sene olduğu gibi ligde yine şampiyon olan Barcelona, bu sene Şampiyonlar Ligi’nde ise Lyon’a mağlup olarak mutlu sona ulaşamamıştı.

Aktif futbolcular içerisinde en iyi kadın futbolcu olarak gösterilen Putellas, gelecek yıllar içerisinde de ödülün favorileri arasında. Barcelona’nın alt yapısından çıkan Putellas, şimdiye kadar toplamda 132 gol 57 asist üretmeyi başardı.

HABERLER

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Metropol Digital